سیم افشان و انواع آن - خرید و قیمت سیم برق و سیم افشان - سیم و کابل تبریز هادی
سیم افشان و انواع آن - خرید و قیمت سیم برق و سیم افشان - سیم و کابل تبریز هادی

سیم افشان و انواع آن | قیمت سیم برق و سیم افشان

در این مقاله به بررسی سیم افشان، انواع سیم افشان و نحوه نام گذاری سیم افشان خواهیم پرداخت. همچنین قیمت و خرید سیم افشان و سیم افشان استاندارد نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مقدمه

از جریان برق و ابزارهای الکتریکی، در زندگی معاصر انسان‌ها، به‌طور گسترده استفاده می‌شود. برای بهره‌برداری از این جریان، علاوه بر منبع تولید، نیازمند راهی برای رساندن آن به محل موردنیازمان هستیم. سیم و کابل، وسایلی هستند که این کار را برای ما انجام می‌دهند. سیم‌ها، دارای اقسام متنوعی هستند که هر یک از آنها، خصوصیات و کارکردهای خاص خود را دارند. در این نوشته، با یکی از مهم‌ترین انواع سیم، یعنی سیم افشان و همچنین خصوصیات و کارکردهای آن آشنا می‌شویم. در پایان نیز به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توان سیم‌های افشان مطابق با استاندارد را از سیم‌های غیراستاندارد آن متمایز کرد.

سیم افشان چیست؟

سیم افشان،(Flexible Wire) یک سیم الکتریکی است که از چند رشته فلزی باریک تشکیل شده‌اند و با یک لایه پی‌وی‌سی پوشانده شده‌اند. فلز مس، بهترین هادی برای این سیم‌ها است. مس، علاوه بر رسانایی زیاد، تحمل بالایی در برابر گرما دارد. همچنین، در معرض هوا، اکسیده یا زنگ‌زده نمی‌شود. اما، مس، یک فلز گران است. برای همین، بعضی از سازندگان، از مخلوط مس با آهن، آلومینیوم یا آلومینیوم با روکش مس استفاده می‌کنند. برای عایق‌کردن رشته‌های فلزی باریک، از پی‌وی‌سی نوع سی (PVC/C) بهره می‌برند. این ماده، عایق است و جریان الکتریسیته را از خود جدا نگه می‌دارد. بر اساس استانداردهای رایج برای سیم‌های افشان، ضخامت عایق حدود 0.7 میلی‌متر می‌باشد. همچنین، ضخامت عایق مورد استفاده برای این سیم‌ها، نباید از 0.53 میلی‌متر کمتر باشد. سیم‌ افشان در اندازه‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. این اندازه بر اساس سطح مقطع اسمی که در آن‌ها به‌کار رفته است تعیین می‌شود. اندازه‌های 1، 2.5 و 4 سیم‌های افشان، محبوب‌ترین و مصرف‌ترین اندازه‌ها هستند. سیم برق افشان، به خاطر انعطاف‌پذیری زیادی که دارد، به سیم نرم، انعطاف‌پذیر یا Flexible Wire نیز شهرت دارد.

انواع سیم افشان

در دسته‌بندی انواع سیم افشان، عوامل مختلفی در نظر گرفته می‌شوند. برای نمونه، سیم‌های افشان را می توان بر اساس نوع هادی و ولتاژ دسته بندی کرد:

 

سیم افشان از نظر نوع هادی:

 • سیم افشان مسی که با کیفیت‌ترین و بهترین نوع است.
 • سیم افشان آلومینیومی
 • سیم افشان آلومینیومی مس اندود شده

سیم افشان از نظر ولتاژ:

 1. سیم‌های افشان با ولتاژ 300/500 ولت: این نوع سیم، کاربرد بسیار زیادی در برق‌کشی توکار ساختمان (داخل لوله، لوله خرطومی زیر گچ) دارد. ولتاژ استاندارد برای تست این مدل سیم، 2000 ولت است. این نوع از سیم‌های افشان، در سایزهای 0.5، 0.75 و 1 میلی‌متر مربع و مطابق با استاندارد ملی ایران ISIRI 607 02 یا استاندارد بین‌المللی IEC 06 60227 ساخته می‌شوند.
 2. سیم‌های افشان با ولتاژ 450/750: این مدل سیم بیشتر برای سیستم‌های روشنایی یا درون وسایل الکتریکی، سیم‌کشی توکار و محیط‌های خشک و کم‌ رطوبت به‌کار می‌رود. ولتاژ تست برای این مدل از سیم‌های افشان، 2500 ولت است. سیم‌های افشان با سایز‌های بیشتر از 1 میلی‌متر در این دسته قرار می‌گیرند.

کاربردهای سیم افشان

سیم‌های افشان که در سیم‌کشی داخلی انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی بیشترین کاربرد را دارند، به خاطر برخورداری از انعطاف پذیری زیاد، در مواردی که نیاز به پیچیدن سیم وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیم‌ها بهترین گزینه برای ماشین‌آلات، داکت‌های زیرزمینی و تابلوهای فرمان هستند. البته، این سیم‌ها فقط به این موارد محدود نیستند و در بسیاری از لوازم برقی خانگی مانند پنکه، یخچال و ماشین لباسشویی نیز به عنوان سیم اتصال بین دستگاه و پریز برق کاربرد دارند. علاوه بر این، در آلات موسیقی برقی مثل گیتارهای الکتریک، ارگ و… نیز از این سیم‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی، می‌توان ویژگی‌های زیر را برای سیم‌های افشان نام برد:

 • سیم‌های افشان می‌توانند دماهای بین 5 تا 70 درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند که به جنس رشته‌های هادی درون آن بستگی دارد. هرچه درصد مس تارهای هادی بیشتر باشد، تحمل حرارت بالاتری دارند. مقاومت حرارتی تارهای آلومینیومی به‌مراتب از انواع مسی، کمتر است.
 • دارای پوشش پی‌وی‌سی از نوع سی که عایق خوبی در برابر خروج جریان می‌باشد.
 • مقاومت و انعطاف‌پذیری بالا
 • دارای استاندارد ISIRI 607 02

سیم افشان استاندارد

برای تشخیص سیم‌های افشان استاندارد، اولین نکته این است که به علامت ISIRI روی پوشش سیم دقت کنید. این علامت باید با فاصله‌های کمتر از 275 میلی‌متر (27.5 سانتی‌متر) روی سیم چاپ شده باشد و نباید با آسانی پاک شود. همچنین، مقاومت هادی سیم نیز باید در حدود استاندارد باشد. برای این‌کار، باید یک متر از سیم را بریده و با مولتی‌متر مقاومت الکتریکی آن را سنجید. اگر مقاومت بیشتر از 13.3 اهم بر کیلومتر بود، سیم کیفیت مناسبی ندارد و غیراستاندارد است. علت بالا بودن مقاومت ممکن است کم بودن تعداد تارهای مسی یا پایین بودن عیار مس در سیم باشد. برای بررسی عیار مس در سیم، می‌توانید سر سیم را لخت کنید و با فندک بسوزانید. اگر تارهای سیم از آلومینیوم باشند، با حرارت فندک ذوب و پودر می‌شوند. اما اگر عیار مس بالا باشد، تارهای سیم با حرارت فندک تغییری نمی‌کنند. 

سیم افشان - سیم و کابل تبریز هادی

ضخامت عایق سیم افشان

ضخامت عایق سیم‌های افشان یکی از موارد مهم برای تشخیص استاندارد بودن آنها است که باید به طور متوسط ۰/۷ میلی متر باشد. همچنین، قطر خارجی این سیم‌ها نباید کمتر از ۲/۸ میلی متر و بیشتر از ۳/۴ میلی متر باشد. علامت ISIRI روی پوشش سیم‌های افشان نیز باید با فاصله‌های کمتر از ۲۷۵ میلی متر چاپ شده باشد و نباید با آسانی پاک شود. برای این که این سیم‌ها نشان استاندارد را دریافت کنند، باید با یک پارچه پنبه ای مرطوب به مدت ده دقیقه شماره سیم را ماسیده و اگر شماره پاک نشود، نشانه‌ای از استاندارد بودن آن است. مقاومت هادی سیم‌های افشان نیز باید در حدود استاندارد باشد. برای این‌کار، باید یک متر از سیم را بریده و با مولتی‌متر مقاومت الکتریکی آن را سنجید. اگر مقاومت بیشتر از ۱۳/۳ اهم بر کیلومتر بود، نشانه‌ای از غیراستاندارد بودن سیم است. علت این موضوع ممکن است کم بودن تعداد یا قطر تارهای مسی در سیم باشد. قطر مفتول هادی نیز یکی از موارد دیگر برای تشخیص استاندارد بودن سیم‌های افشان است.

سیم افشان سطح مقطع 5 و 6

سیم افشان با استاندارد ملی ایران شماره ISIRI 3084 و یا استاندارد بین المللی IEC 60228 همخوانی دارد. ولتاژ اسمی این سیم برای سطح مقطعی تا 1 میلی متر مربع، 500/300 ولت و برای سطح مقطعی بالاتر از 1 میلی متر مربع، 750/450 ولت است. هادی سیم افشان مطابق با استاندارد مربوطه کلاس ۵ ( هادی افشان یا هادی انعطاف پذیر) و یا کلاس۶ ( هادی خیلی افشان ) است . در این سیم ها ساختار هادی، بر اساس الزامات استانداردملی ایران شماره ۳۰۸۴ به شرح زیر است :

 • هادی قابل انعطاف باید از مس آنیل شده با یا بدون اندود فلزی باشد.
 • تمام مفتول های هر هادی، باید قطر نامی یکسان داشته باشند .
 • قطر مفتول های هر هادی نباید از حداکثر قطر اعلام شده در این استاندارد، تجاوز کند.
 • مقاومت هر هادی در دمای بیست درجه سانتی گراد نباید از حداکثر مقادیر داده شده در این استاندارد، فراتر رود.

سیم افشان با هادی آلومینیومی

به گفته استاندارد ملی ایران با شماره 3084 و استاندارد بین‌المللی IEC 60228 ، هادی انعطاف پذیر گروه پنج و شش باید فقط از مس ساخته شده باشد و استفاده از آلومینیوم به عنوان هادی در سیم و کابل تنها برای هادی های مفتولی و نیمه افشان، با سطح مقطع 10 میلی متر یا بیشتر مجاز می باشد. اما افزایش قیمت مس به شکل بی سابقه، تولیدکننده ها و مصرف کننده های زیادی از سیم و کابل را وادار کرده است که به جای مس از آلومینیوم استفاده کنند. البته این تغییر در سیستم های انتقال و توزیع برق گزینه مناسبی است ولی در مصرف های عمومی و سیم کشی داخلی به ویژه، به عنوان هادی در سیم افشان ، مشکلات فنی دارد. آلومینیوم به دلیل مقاومت الکتریکی زیادی که دارد، خطر خوردگی و اکسید شدن آن در کنار سایر فلزات و همچنین ضریب انبساط خطی بالا و احتمال جدا شدن از محل اتصال به خاطر تغییرات دما و قطع شدن رشته های این نوع هادی به دلیل فشار اتصال ها، برای استفاده در هادی های نوع افشان مناسب نمی باشد.

قیمت و خرید سیم افشان

خلاصه اینکه سیم افشان یکی از پرکاربردترین انواع سیم در صنایع مختلف است که به‌ویژه در برق‌کشی داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیم که سیم نرم هم نامیده می‌شود، هم برای نصب ثابت و هم برای مصارف متحرک مناسب است. سیم‌های افشان با استاندارد با علامت ISIRI روی آنها مشخص می‌شوند. همچنین، علامت NYAF روی سیم، نشان می‌دهد که آن سیم از نوع افشان است. 

برای دریافت قیمت های سیم افشان سیم و کابل تبریز هادی می توانید از کانال تلگرام و یا اینستاگرام تبریز هادی اقدام کرده و یا استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و خرید سیم افشان نیز می توانید از فروشگاه سیم و کابل تبریز هادی اقدام کنید.

بعد از ثبت سفارش قیمت به از طریق پیامک برای شما ارسال شده و می توانید نسبت به پرداخت و نهایی کردن سفارش خود اقدام کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *