سیم افشان و انواع آن - خرید و قیمت سیم برق و سیم افشان - سیم و کابل تبریز هادی
سیم افشان و انواع آن - خرید و قیمت سیم برق و سیم افشان - سیم و کابل تبریز هادی

سیم افشان و انواع آن | قیمت سیم های برق افشان

در این مقاله به بررسی سیم افشان، انواع سیم افشان و نحوه نام گذاری سیم برق افشان خواهیم پرداخت. همچنین قیمت و خرید سیم های برق افشان و سیم افشان استاندارد نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سیم افشان 300/500v و 450/750v با عایق PVC - سیم و کابل تبریز هادی

ثبت سفارش سیم افشان
هم اکنون می توانید سفارش خرید سیم افشان را ثبت نمایید.
ثبت سفارش

مقدمه

از جریان برق و ابزارهای الکتریکی، در زندگی معاصر انسان‌ها، به‌طور گسترده استفاده می‌شود. برای بهره‌برداری از این جریان، علاوه بر منبع تولید، نیازمند راهی برای رساندن آن به محل موردنیازمان هستیم. سیم و کابل، وسایلی هستند که این کار را برای ما انجام می‌دهند. سیم‌ها، دارای اقسام متنوعی هستند که هر یک از آنها، خصوصیات و کارکردهای خاص خود را دارند. در این نوشته، با یکی از مهم‌ترین انواع سیم، یعنی سیم افشان و همچنین خصوصیات و کارکردهای آن آشنا می‌شویم. در پایان نیز به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توان سیم‌های افشان مطابق با استاندارد را از سیم‌های غیراستاندارد آن متمایز کرد.

سیم افشان چیست؟

سیم افشان،(Flexible Wire) یک سیم الکتریکی است که از هادی مسی تشکیل شده است و با یک لایه عایق پی وی سی پوشانده شده است.  سیم برق افشان، به خاطر انعطاف‌پذیری زیادی که دارد، به سیم نرم، انعطاف‌پذیر یا Flexible Wire نیز شهرت دارد.

انواع سیم افشان

در دسته‌بندی انواع سیم افشان، عوامل مختلفی در نظر گرفته می‌شوند. برای نمونه، سیم‌های افشان را می توان بر اساس سایز سیم و ولتاژ کاربری آن ها دسته بندی کرد:

سیم افشان از نظر ولتاژ و کاربردهای آن:

  1. سیم‌های افشان با ولتاژ 300/500 ولت: این نوع سیم، غالبا در تجهیزات و وسایل الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند و به طور محدود در برق‌کشی توکار ساختمان (داخل لوله، لوله خرطومی زیر گچ) کاربرد دارد. ولتاژ استاندارد برای تست این مدل سیم، 2000 ولت است. این نوع از سیم‌های افشان، در سایزهای 0.5، 0.75 و 1 میلی‌متر مربع و مطابق با استاندارد ملی ایران ISIRI 607 02 یا استاندارد بین‌المللی IEC 06 60227 ساخته می‌شوند.
  2. سیم‌های افشان با ولتاژ 450/750: این سیم ها بیشتر برای سیستم‌های روشنایی یا درون وسایل الکتریکی، سیم‌کشی توکار و محیط‌های خشک و کم‌ رطوبت به‌کار می‌رود. ولتاژ تست برای این نوع از سیم‌های افشان، 2500 ولت است. سیم‌های افشان با سایز‌های بیشتر از 1 میلی‌متر در این دسته قرار می‌گیرد.

سیم افشان استاندارد

برای تشخیص سیم‌های افشان استاندارد، اولین نکته این است که به علامت ISIRI روی پوشش سیم دقت کنید. این علامت باید با فاصله‌های کمتر از 275 میلی‌متر (27.5 سانتی‌متر) روی سیم چاپ شده باشد و نباید با آسانی پاک شود. همچنین، مقاومت هادی سیم نیز باید در حدود استاندارد باشد. برای این‌کار، باید یک متر از سیم را بریده و با میکرو اهم متر مقاومت الکتریکی آن را سنجید. اگر مقاومت بیشتر از 13.3 اهم بر کیلومتر بود، سیم کیفیت مناسبی ندارد و غیراستاندارد است. علت بالا بودن مقاومت ممکن است کم بودن تعداد تارهای مسی یا پایین بودن خلوص مس در سیم باشد.

سیم افشان - سیم و کابل تبریز هادی

سیم افشان کلاس 5 و 6

سیم افشان با استاندارد ملی ایران شماره ISIRI 3084 و یا استاندارد بین المللی IEC 60228 همخوانی دارد. ولتاژ اسمی این سیم برای سطح مقطعی تا 1 میلی متر مربع، 500/300 ولت و برای سطح مقطعی بالاتر از 1 میلی متر مربع، 750/450 ولت است. هادی سیم افشان مطابق با استاندارد مربوطه کلاس ۵ ( هادی افشان یا هادی انعطاف پذیر) و یا کلاس۶ ( هادی خیلی افشان ) است . در این سیم ها ساختار هادی، بر اساس الزامات استانداردملی ایران شماره ۳۰۸۴ به شرح زیر است :

  • هادی قابل انعطاف باید از مس آنیل شده با یا بدون اندود فلزی باشد.
  • تمام مفتول های هر هادی، باید قطر نامی یکسان داشته باشند .
  • قطر مفتول های هر هادی نباید از حداکثر قطر اعلام شده در این استاندارد، تجاوز کند.
  • مقاومت هر هادی در دمای بیست درجه سانتی گراد نباید از حداکثر مقادیر داده شده در این استاندارد، فراتر رود.

قیمت و خرید سیم افشان

خلاصه اینکه سیم افشان یکی از پرکاربردترین انواع سیم در صنایع مختلف است که به‌ویژه در برق‌کشی داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیم که سیم نرم هم نامیده می‌شود، هم برای نصب ثابت و هم برای مصارف متحرک مناسب است. سیم‌های افشان با استاندارد با علامت ISIRI روی آنها مشخص می‌شوند. همچنین، علامت NYAF روی سیم، نشان می‌دهد که آن سیم از نوع افشان است. 

برای دریافت قیمت های سیم افشان سیم و کابل تبریز هادی می توانید از کانال تلگرام و یا اینستاگرام تبریز هادی اقدام کرده و یا استعلام بگیرید.

برای ثبت سفارش و خرید سیم افشان نیز می توانید از فروشگاه سیم و کابل تبریز هادی اقدام کنید.

بعد از ثبت سفارش قیمت به از طریق پیامک برای شما ارسال شده و می توانید نسبت به پرداخت و نهایی کردن سفارش خود اقدام کنید.

بدون دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *